SmartHub – Szybki temat: wykrywanie obecności

W tym wpisie będzie o wykrywaniu obecności. Co to jest? Do czego będzie wykorzystane oraz jak będzie to zrealizowane? O tym za chwilę. Zapraszam do czytania!

Wykrywanie obecności to sprawdzanie czy ktoś jest aktualnie w mieszkaniu i kto to jest – detekcja oraz identyfikacja osób przebywających w mieszkaniu. Zastosowaniem tego modułu będzie dostosowanie oświetlenia, ogrzewania i innych parametrów w momencie, gdy przebywamy w domu. Drugim zastosowaniem jest alarmowanie, gdy zostanie wykryta obecność osoby nie będącej uprawnionej do przebywania w mieszkaniu. Tu oczywiście trzeba zapewnić mechanizmy pozwalające na wizyty gości w mieszkaniu :-), ale bardziej mam na myśli sytuację, w której nikogo z domowników nie ma w domu, a ktoś się włamuje.

Wykrywanie obecności jest to coś innego niż wykrywanie ruchu. Wykrywanie ruchu jest tylko jednym ze źródeł danych dla modułu wykrywania obecności. W dodatku jest to źródło, które tylko informuje o obecności jakiejś osoby – bez możliwości jej identyfikacji. Źródłem, które teoretycznie mogłoby udostępniać także informacje identyfikacyjne są kamery. Niestety wykrywanie może słabo działać – co prawda w planach mam umieszczenie kamery na przeciwko wejścia do mieszkania, która powinna otrzymywać odpowiednie dane do obróbki tj. twarz osoby wchodzącej powinna być przez chwilę widoczna, ale nadal może to słabo działać.

Mam jednak pomysły na lepszą identyfikację osób przebywających w mieszkaniu. Dziś każdy posiada smartfona, więc można by użyć jego do identyfikacji osoby przebywającej w mieszkaniu. Jak? Sprawdzając czy jest połączony do sieci WiFi w mieszkaniu. Podobnie można zrobić wykorzystując do tego bluetooth – tyle, że do tego trzeba stworzyć infrastrukturę, podczas gdy sieć WiFi już zazwyczaj mamy. Infrastruktura bluetooth może wykrywać obecność telefonu, opaski na rękę, smartwatcha lub breloka bluetooth przyczepianego do kluczy. W każdym razie na początek będę chciał zaimplementować tylko opcję z WiFi i czujnikami ruchu.

Można do identyfikacji wykorzystać także NFC, RFID lub inne technologie, które nadają się do nawigacji wewnątrz budynków. Przy okazji dzięki temu będzie możliwe wykrycie, w którym pomieszczeniu jest dana osoba, co pozwoli na zrealizowanie funkcji podążania muzyki razem za osobą, która ją włączyła. Jednak są to dalsze plany, ponieważ brak mi wiedzy na temat tych technologii na tym etapie, a są ważniejsze tematy do rozpoznania.

To tyle w tym temacie. Jak mi się coś przypomni w tym temacie to dopiszę w tym wpisie. Jest to pierwszy moduł, który z początku nie będzie wymagał dodatkowych zmian sprzętowych do działania, więc jest duża szansa, że będzie realizowany niedługo. Dodatkowo przy okazji wykrywania podłączonych urządzeń do routera planuje zrobić powiadomienie / ostrzeżenie o podłączeniu nowego urządzenia, które pozwoli lepiej kontrolować swoją sieć WiFi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *