SmartHub – Raspbian i ASP.NET Core #3. Instalacja ASP.NET Core na Windows

W tym wpisie będzie o instalacji ASP.NET Core w systemie Windows, stworzeniu przykładowej aplikacji w Visual Studio i uruchomieniu jej na Raspberry Pi. Zaczynamy.

Jeżeli chodzi o wymagania początkowe to jeżeli chodzi o Raspberry Pi należy wykonać kroki opisane w poprzednich instrukcjach z tego cyklu. Z kolei w systemie Windows wymagane jest posiadanie Visual Studio 2015.

1. Instalacja ASP.NET Core w Visual Studio

Domyślnie (jeżeli nie wybraliśmy podczas instalacji) Visual Studio nie ma zainstalowanej obsługi ASP.NET Core, ale w kreatorze nowego projektu ASP.NET Web Application dostępna jest opcja informująca, że możliwa jest instalacja i wystarczy kliknąć w link „Learn more” i zainstalować pobraną aktualizację:

without-asp.net-core

Po zainstalowaniu wygląda to tak:

with-asp.net-core

2. Tworzymy standardową aplikację

Dodajemy nową aplikację „ASP.NET Web Application”, wybierając z grupy „ASP.NET 5” szablon „Web Application” – jak na screenie wyżej. Po dodaniu aplikacji struktura solucji powinna być następująca:

asp.net-core-default-solution

Nie będę w tym miejscu opisywał nowej struktury projektów ASP.NET Core. Myślę, że zrobię to tworząc kolejne wpisy ukierunkowane na konkretne funkcjonalności – w każdym razie w internecie jest wiele wpisów omawiających ten temat i są dość dobre.

Po uruchomieniu aplikacji powinna pojawić się strona podobna do tej:

asp.net-core-default-app

3. Tworzymy paczkę do wrzucenia – publikujemy go

Kolejnym etapem jest przygotowanie paczki wynikowej z aplikacją. Aby ją zrobić, to najpierw należy zainstalować w Windows środowisko wykonawcze dla Mono za pomocą komendy w konsoli:

dnvm install latest -r mono -os linux

Teraz po wykonaniu dnvm list na liście powinna pojawić się nowa pozycja:

Active Version      Runtime Architecture OperatingSystem Alias
------ -------      ------- ------------ --------------- -----
 *    1.0.0-rc1-update2 clr     x86          win             default
    1.0.0-rc1-update2 mono  x86/x64   linux/osx

Czas na stworzenie paczki z aplikacją. W konsoli przechodzimy do folderu z kodem aplikacji i wykonujemy:

dnu publish --runtime dnx-mono.1.0.0-rc1-update2

Łączymy się z Raspberry Pi za pomocą WinSCP i kopiujemy zawartość folderu bin/output do nowego folderu – najlepiej w folderze domowym, żeby nie było problemu z uprawnieniami.

4. Uruchomienie na Raspbianie

Teraz przechodzimy do folderu approot w skopiowanej lokalizacji i wykonujemy komendy:

chmod +x web
chmod +x runtimes/dnx-mono.1.0.0-rc1-update2/bin/dnx
./web --server.urls http://*:5000

Teraz można uruchomić przeglądarkę i przejść pod adres http://<ip-malinki>:5000, po czym powinna uruchomić się strona taka jak na wcześniejszym screenie. Nie będzie działało logowanie i rejestracja, bo konfiguracja połączenia z bazą danych nie jest poprawna – myślę, że w przyszłości zajmę się także tym tematem. W każdym razie na ten moment nie potrzebuje mieć działającej bazy danych.

To na razie tyle jeżeli chodzi o temat ASP.NET Core i Raspbiana. W miarę zapoznawania go być może dodam kolejne wpisy. Chciałbym rozpoznać temat Continuous Delivery, czyli w głównej mierze automatyzacji wrzucania nowej wersji aplikacji na urządzenie. Myślę także, że niedługo wrzucę na githuba szablon aplikacji ze zrobionym odtwarzaniem muzyki. Będzie to dobry początek jeżeli chodzi o część serwerową SmartHuba 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *