SmartHub – postępy oraz zajawka na temat ASP.NET Core

W tym tygodniu zajmowałem się testowaniem działania ASP.NET Core. Stworzyłem przykładową aplikację w VS 2015, którą chciałem wrzucić na Raspberry Pi. Jak na razie nie udało mi się jej wrzucić, ale udało mi się uruchomić przykłady dostępne w repozytorium ASP.NET Core. W tym wpisie opiszę w skrócie jak to zrobić oraz wrzucę linki do źródeł / instrukcji z których korzystam. Przy okazji znalazłem też artykuł opisujący jak uruchomić nowe ASP.NET MVC na Raspberry Pi z zainstalowanym systemem Windows 10 IoT Core – w związku z tym zaktualizowałem też artykuł z porównaniem systemów operacyjnych na RPI, w którym napisałem, że raczej nie można odpalić ASP.NET MVC w tym systemie.

Stworzenie szablonu w Visual Studio

Domyślnie Visual Studio nie ma zainstalowanego ASP.NET Core / ASP.NET 5. Instrukcja jak to zrobić dostępna jest tutaj. Tak naprawdę nie jest ona potrzebna, bo dodając nowy projekt ASP.NET MVC pojawia się informacja o ASP.NET 5 z linkiem do pobrania aktualizacji dla VS. Wystarczy ją pobrać i zainstalować, po czym można już stworzyć projekt w nowym ASP.NET. Tworzenie projektu dla ASP.NET 5 jest analogiczne jak dla poprzednich wersji, więc teraz już każdy powinien sobie z tym poradzić.

Odpalenie przykładów na Raspberry Pi z systemem Raspbian

Pod tym linkiem znajduje się instrukcja jak zainstalować potrzebne składniki w systemie. Generalnie zawiera wszystko co potrzeba, ale czasami jest mało precyzyjna. Konkretnie w sekcji z instalacją Mono znajduje się link do zewnętrznej instrukcji, ale jest ona podlinkowana w nieodpowiednim miejscu, co powoduje, że można się pomylić i zainstalować paczkę „`mono-complete„` z repozytorium Raspbiana, a nie tego, które jest opisane w podlinkowanej instrukcji. Mnie to właśnie zmyliło i ten błąd popełniłem 🙂

Jak już mamy działającą infrastrukturę potrzebną do uruchomienia ASP.NET Core na Raspbianie, to możemy przejść do uruchomienia przykładów z repozytorium ASP.NET Core. Przykłady wraz z instrukcją znajdują się tutaj. Instrukcja znajduje się w README w sekcji „Running the samples”. Wydaje się ona być lekko nieaktualna, ponieważ wywołując „`dnx run„` nie trzeba podawać już kropki – aktualny katalog jest używany domyślnie. Dodatkowo teraz uruchamiając aplikację web nie robi się tego poprzez „`dnx kestrel„` tylko „`dnx web„`. Reszta instrukcji jest ok. W moim przypadku uruchamiałem przykłady znajdujące się w folderze „`1.0.0-rc1-update1„`, ponieważ były one najbliższe wersji środowiska wykonawczego jakie miałem zaiunstalowane: „`1.0.0-rc1-update2„`.

Jak uda mi się uruchomić aplikację stworzoną w Visual Studio na Raspberry Pi to wrzucę całościową instrukcję jak to zrobić. Być może przetestuję też od razu działanie ASP.NET Core na Windows 10 IoT Core i też to opiszę. Na pewno po zapoznaniu się z procedurą wrzucania aplikacji będę chciał zająć się stworzeniem infrastruktury potrzebnej do uruchomienia modułu audio – myślę, że na początek będzie to odtwarzanie pliku lub internetowej stacji radiowej po adresie URL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *